17-18.02

Weekend z ZaJakami w Gemini Park

15 lutego 2023 r.

17 i 18 lutego zapraszamy do Gemini Park na spotkanie z ZaJakami! Jest to druga edycja akcji ZaJaki.pl, której celem tym razem jest zwrócenie uwagi na problem pogarszającego się zdrowia psychicznego dzieci. Tegoroczna odsłona wydarzenia skupia się wokół powszechnej w całym kraju kwestii przemocy rówieśniczej.

Akcja dedykowana jest dla dzieci i ich rodziców. Ale nie tylko – w tegorocznej edycji wydarzenia udział wezmą również pedagodzy, psycholodzy oraz wychowawcy z bielskich szkół. Celem jest poruszenie kwestii związanych z rodzajami i skutkami przemocy rówieśniczej, profilaktyki oraz specyfiki interwencji w środowisku szkolnym.

Impreza poświęcona tematyce zdrowia psychicznego odbędzie się podczas piątku i soboty:

► w piątek, 17 lutego, w godz. 15:00-19:00 i sobotę, 18 lutego w godz. 14:00-19:00.

W programie wydarzenia czekają:

• Wystawa Zajaków stworzonych przez uczniów z bielskich szkół,

• Punkt psychologiczny,

• Materiały merytoryczne dla rodziców / opiekunów z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,

• Animacje dla dzieci, gra zajakowa z nagrodami.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi na emocje, które są nieodłącznym i ważnym elementem naszego życia. Dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać i świadomie regulować. Stąd też w Gemini Park pojawią się tablice opisujące emocje oraz m.in. informujące jak sobie z nimi radzić, jak wspierać dzieci.

Tegoroczna edycja wydarzenia po raz kolejny zakłada stworzenie tytułowych ZaJaków. Forma jest dowolna, jednak ważną rolę będzie odgrywać symbolika prac i urozmaicone formy.

ZaJaki mają przypominać o tym, że z jednej strony możemy sami sobie pomagać, poprzez poszukiwanie wiedzy tematycznej z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego, a także o tym, że warto się rozwijać i pracować nad elastycznością psychiczną, a w sytuacjach, kiedy jest nam trudno, szukać pomocy wśród specjalistów pracujących przy telefonach zaufania.

Organizatorami akcji są Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Grupa Kęty i Fundacja Biegniemy z Mają. Tegoroczną inicjatywę honorowym patronatem objęli Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek oraz lek. med. Ireneusz Jelonek – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Czym są ZaJaki?

Pierwsza edycja projektu została zorganizowana w ubiegłym roku. Skupiała się wokół problemów psychicznych dzieci związanych z etykietami, jakie są im przypisywane. Łatki tego typu często prowadzą do wątpliwości, które potrafią wpłynąć na samoocenę najmłodszych. Z tego powodu inicjatorzy akcji wpadli na pomysł stworzenia tytułowych ZaJaków. W zeszłym roku w zdecydowanej większości przybrały one formę kukieł, ilustrujących zarzucane dzieciom wady.

Problemy, z którymi zmagamy się na co dzień, możemy postrzegać jako przerażające potwory, wobec których często czujemy się bezsilni. Zdarza się, że próbujemy je ignorować i udawać, że wcale nie istnieją. Bardzo ważne jest aby właśnie nazywać te potwory, „materializować je”, bo tylko wtedy, wiedząc z czym dokładnie się zmagamy, możemy podjąć działania zaradcze.

powiadom znajomych