geminiPark

Wesprzyj projekt drzewka solarnego

21-06-2018 15:26

Jak wykorzystać energię słoneczną, która dostępna jest na co dzień? Na genialnie prosty pomysł wpadł uczeń pierwszej klasy liceum w Bielsku-Białej - Oleksandr, który bierze udział w ogólnopolskim konkursie projektów społecznych: Zwolnieni z Teorii i postanowił wybudować drzewko solarne w Bielsku-Białej. Instalacja stanąć ma w Gemini Park Bielsko-Biała. 

SolarBloom - bo tak nazywa się projekt drzewka solarnego, jest konstrukcją stalową, która swoją formą przypomina żywe drzewo. W koronie drzewka umiejscowione są panele fotowoltaiczne, a cała idea polega na złotym podziale, czyli zastosowaniu ciągu liczb Fibonacciego. Co ciekawe, będzie to 3 konstrukcja tego typu w Polsce oraz 1 w województwie Śląskim. W realizacji projektu uczesticzą także: Mateusz Kisiel, Piotr Wawrzeńczyk, Władysław Krawczyk.

Za pomocą takiego drzewka będzie można:

- podładować swoje urządzenia elektroniczne (dostęp do: portów USB, ładowarek indukcyjnych oraz standardowych gniazdek),

- skorzystać z darmowego WiFi,

- odpocząć na multimedialnych ławkach m.in. z opcją nocnego oświetlenia (regulacja kolorów) czy wmontowanymi ekranami,

- dodatkowo można sprawdzić aktualny stan czystości powietrza, gdyż na drzewku ma być zamontowany czujnik zanieczyszczenia powietrza.

Całkowity koszt takiego projektu wynosi 40 000 zł., z czego ponad połowa została już zebrana przy pomocy fundacji ekologicznych oraz partnerów projektu. Do zebrania pozostało jeszcze 15 000 zł!

 

Szczegóły dotyczące wsparcia akcji dostępne są na stronie: www.polakpotrafi.pl

Kontakt z pomysłodawcą:

zwolnienizteorii.vlo.bb@gmail.com

Tel: +48 794 652 519

 

20180613_drzewko_solarne_plakat