geminiPark

W Gemini Park rusza Punkt Spisu Powszechnego

05-08-2021 11:11

W całej Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny. Z tej okazji Rachmistrzowie Urzędu Statystycznego we współpracy z Urzędem Miejskim w  Bielsku-Białej i Gemini Park, pomagać będą mieszkańcom miasta i regionu w wypełnieniu ankiety spisowej. Punkt zlokalizowany na parterze centrum handlowego, tuż obok salonu Big Star, dostępny będzie od piątku, 6 sierpnia.

Punkt Spisu jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które jeszcze nie dokonały obowiązku spisowego lub mają wątpliwości przy wypełnieniu ankiety spisowej, czy też nie mają dostępu do Internetu. Tym bardziej, że w Gemini Park każdy otrzyma pełne wsparcie oraz fachową pomoc Rachmistrzów.

Przypomnijmy, że spis jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. Odbywa się raz na 10 lat i dotyczy zarówno osób posiadających obywatelstwo polskie, jak i cudzoziemców oraz Polaków, którzy przebywają czasowo za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce, a także osób bezdomnych, bez dachu nad głową. Co ważne, niewywiązanie się z obowiązku udziału w spisie ludności może kosztować nas nawet kilkutysięczną grzywnę.

Warto podkreślić, że w formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Zakres informacji zbieranych w spisie przez Rachmistrza opiera się na: charakterystyce demograficznej, aktywności ekonomicznej, poziomie wykształcenia, migracji, charakterystyce etniczno-kulturowej czy zasobach mieszkaniowych. 

Co ważne, wypełniając formularz spisowy można być pewnym, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom, a ich bezpieczeństwo ma bezwzględny priorytet. Dodatkowo, osoby wykonujące prace spisowe, czyli Rachmistrzowie, są obowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej. 

Punkt Spisu Powszechnego w Gemini Park Bielsko-Biała dostępny będzie w każdy czwartek, piątek i sobotę, w godz. 11:00-18:00, do 30 września, w centralnej strefie centrum handlowego, na parterze. Wypełnienie ankiety w towarzystwie rachmistrza jest oczywiście darmowe. Zachęcamy do skorzystania!

Wszelkie informacje dostępne są również na stronie: www.spis.gov.pl