geminiPark

Science Point ATH

Science Point ATH

Minicentrum Nauki „Science Point ATH” przygotowane zostało przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. 

Science Point ATH, który zlokalizowany jest na parterze, w centralnej części Gemini, tuż obok Costa Coffee, adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, ale i dorośli znajdą tutaj coś ciekawego dla siebie. 

W tym interaktywnym miejscu organizowane będą darmowe: 

► Warsztaty i pokazy popularnonaukowe, przygotowane przez pracowników i studentów ATH,

► Warsztaty z programowania robotów,

► Pokazy eksperymentów chemicznych i fizycznych,

► Zajęcia językowe,

► Warsztaty matematyczne,

► Kursy pierwszej pomocy,

► Wykłady propagujące zdrowy tryb życia i ekologię,

► Warsztaty teatralne i plastyczne,

► Zajęcia z wykorzystaniem druku 3D,

► Prezentacja świata widzianego pod mikroskopem,

► Prezentacje zagadnień związanych z Internetem Rzeczy i wiele więcej. 

► Organizowane będą również cykliczne spotkania z gośćmi specjalnymi – znanymi osobami związanymi z nauką i jej popularyzacja,

► Ważnym punktem tematycznym będzie także promowanie sportu.

Prezentowane urządzenia oraz prowadzone na miejscu warsztaty łączą w sobie naukę z zabawą, a samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, które w przystępny sposób wyjaśniają skomplikowane zjawiska otaczającego nas świata, będą najlepszym sposobem do pogłębiania własnej wiedzy.

Dużą atrakcją dla odwiedzających jest stała wystawa „Fale wokół nas”, przygotowana przez Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Przybliża ona w prostej, interaktywnej formie zagadnienia naukowe związane ze zjawiskiem fal – dźwiękowych, wodnych i innych.

Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej „Science Point ATH” będzie funkcjonować do końca października 2022 r. Odwiedzać je można od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-19.00.

Projekt „Science Point ATH – Minicentrum Nauki w Bielsku-Białej” został dofinansowany (w kwocie 234 000 zł) ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu”.

„Fale wokół nas” – wystawa naukowa w Science Point ATH 

Przygotowana przez Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu wystawa składa się z atrakcyjnych stanowisk, które w przystępny sposób przybliżają zagadnienia naukowe związane ze zjawiskiem fali. Wszystkie stanowiska związane są z muzyką, fizyką dźwięku lub falą wodną. Wystawa skierowana jest zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i dorosłych. Jest w pełni interaktywna. Wymaga zaangażowania nie tylko manualnego, ale przede wszystkim intelektualnego. 

Odwiedzający mogą na własnym ciele doświadczyć tego, w jaki sposób rozchodzi się dźwięk – nie tylko w powietrzu, ale też w ciałach stałych. Posłuchają rytmu bicia swojego serca i zagrają na kolorowych organach rurowych. Sprawdzą też siłę swojego głosu, przetworzą go cyfrowo i użyją mikserów do tworzenia muzyki.

Poza falami akustycznymi, odwiedzający poznają również fale wodne i świetlne. Będą mogli dowiedzieć się jak działa światłowód i rozszczepić światło białe przy użyciu pryzmatu. Wprawią też wodę w ruch, stworzą wir, a nawet sprawdzą, jaki wpływ mają gęstość i lepkość na sposób, w jaki ciecze opływają ciało stałe.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Sobota: 10:00 - 19:00

Telefon

536 303 796