geminiPark

Portal słoneczny przy Gemini

27-07-2018 15:03

Gemini Park wspólnie z Akademią Techniczno-Humanistyczną oraz Fundacją Ludzie-Innowacje-Design zachęcają, aby zrobić krok, w kierunku… słońca. Od niedzieli, 29. lipca, przy wejściu do centrum handlowego, od ul. Bora-Komorowskiego (przy wieży), stanie niezwykły Portal Słoneczny, mający za zadanie zwrócenie uwagi na poszanowanie środowiska naturalnego.

Badania wskazują, że w ciągu jednej godziny, Słońce dostarcza Ziemi więcej energii, niż zużywa się na niej w ciągu całego roku. To dlatego wykorzystanie promieni słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej uważa się za technologię przyszłości. Do tego nawiązuje idea akcji i Portalu Słonecznego, którego celem jest ukazanie, że za pomocą źródeł energii odnawialnej, możemy generować czystą energię z zyskiem i poszanowaniem środowiska naturalnego

Ponadto, w niedzielę, o godz. 11:00, pod Gemini Park odbędzie się happening, mający za zadanie budowanie świadomości o indywidulanej odpowiedzialności za stan środowiska, w tym podkreślenie znaczenia energii odnawialnych.

Słoneczny portal zasilany jest energią słoneczną, a dodatkowo świeci, gdy się przez niego przejdzie. Wyposażony jest w ogniwa fotowoltaiczne gromadzące energię słoneczną, która umożliwia pracę urządzeń typu: ładowarki, oświetlenie i interaktywne instalacje multimedialne. Forma architektoniczna nawiązuje do archetypu bramy i amfiteatralnych siedzisk oraz jest artystycznym przekazem przypominającym o więzach łączących ludzi, słońce i ziemię.

Portal powstał dzięki współpracy osób mających wspólny cel – promocję idei wykorzystywania energii słonecznej. Towarzyszy jej akcja internetowa pod hasłem: #wybieramslonce.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.