geminiPark

Skwer Poetów ATH z patronem!

Bielszczanie zdecydowali, że Skwer Poetów na terenie kampusu ATH będzie nosił imię poetki, powieściopisarki i działaczki kulturalnej: Kazimiery Alberti, która od teraz będzie patronem nowej przestrzeni kulturotwórczej w Bielsku-Białej, a jej postać zostanie uwieczniona na jednej z ławeczek Skweru.

W zakończonym 31. stycznia internetowym głosowaniu na patrona, do wyboru były 4 ważne postaci, których twórczość często nawiązywała do Podbeskidzia – miejsca z którego się wywodzili oraz które kształtowało ich jako twórców. Zdecydowaną większością głosów, bo blisko połową z 600 oddanych, wygrała Kazimiera Alberti, tym samym wygrywając z Julianem Przybosiem, Stanisławem Golą i Mieczysławem Stanclikiem.

Kapituła konkursu, w skład której wchodzą pracownicy Wydziału Humanistyczno-Społecznego ATH oraz przedstawiciele Gemini Park Bielsko-Biała i Książnicy Beskidzkiej, żywią nadzieję, że zarówno twórczość, jak i działalność Kazimiery Alberti staną się inspiracją dla wielu ciekawych wydarzeń o charakterze literackim i artystycznym, a te z kolei na nowo przywołają pamięć o tej nietuzinkowej kobiecie, której postać zostanie uwieczniona na jednej z ławeczek Skweru Poetów.

Poza twórczością poetycką, Kazimiera Alberti zajmowała się również powieściopisarstwem i publicystyką. W Białej Krakowskiej, gdzie zamieszkała wraz z mężem Stanisławem Albertim w 1930 roku, animowała życie kulturalne, organizując salon literacki, którego bywalcami byli znani przedstawiciele świata literatury i sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Jednym z nich był Stanisław Ignacy Witkiewicz, autor portretu poetki.

Uroczyste odsłonięcie pomnika, zaprojektowanego i wykonanego w technice 3D, z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów polimerowych i kompozytów, planowane jest na drugą połowę maja br.

Skwer Poetów znajduje się na terenie kampusu tuż przed budynkiem „L”. To nowa przestrzeń o charakterze kulturotwórczym, którą ufundowało Gemini Park.

20180205_skwer_poetow_kazimiera_alberti